24 stycznia 2016

Dziewczyna z portretu - recenzja

Pierwszą operację zmiany płci przeprowadzono w 1930 roku u Lili Elbe. Jak do tego doszło? Jak to się stało, że po raz pierwszy na świecie mężczyzna zdecydował się zmienić swoją płeć i zostać kobietą? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?


Książka Dziewczyna z portretu jest odpowiedzią na te pytania. W powieści poznajemy historię małżeństwa artystów Einara i Grety Wegenerów, których łączyła miłość silniejsza niż obyczajowe konwenanse. Kiedy Greta poprosiła męża, by zastąpił modelkę i włożył jej ubranie, aby mogła dokończyć obraz nie przypuszczała, że to spowoduje, że w ich małżeństwie pojawi się ktoś trzeci – Lili.

Jaka kobieta zdołałaby zaakceptować fakt, że jej mąż przebiera się w sukienki i wykonuje makijaż? Greta nie odtrącała Einara pomimo jego kontrowersyjnego zachowania, akceptowała go i próbowała mu pomóc. Ich miłość była naprawdę wielka, przekraczała granice tego co wypada, a tego co jest przez społeczeństwo nie dopuszczalne. Greta ze swoimi przekonaniami, silnym charakterem i miłością nie odwróciła się od męża, ale pragnęła dla niego szczęścia. Na pewno to, że oboje pochodzili ze środowiska artystycznego pomogło im w dostosowaniu się do nowej sytuacji.

Lekarze, którzy próbowali pomóc Einarowi albo poddawali go intensywnym naświetleniom promieniami rentgenowskimi, albo chcieli wyleczyć go za pomocą lobotomii. To Greta znalazła dla Einara lekarza, który rozumiał co przeżywa nasz bohater i który zdecydował się przy pomocy skalpela dokonać fizycznej przemiany Einara w kobietę.

Einar ulega nie tylko olbrzymiej transformacji cielesnej, ale autor pokazuję nam jak bardzo  psychicznej zmianie ulega Einar i jego żona. Z jakimi wątpliwościami i pytaniami muszą zmierzyć się każdego dnia.
Książkę czyta się z dużą przyjemnością. Na pewno warto poznać tą pasjonującą historię zwłaszcza, że autor tworząc powieść inspirował się prawdziwymi wydarzeniami. Teraz w kinach można zobaczyć ekranizację Dziewczyny z portretu. Na pewno bardzo chętnie się wybiorę, by zobaczyć czy wersja z dużego ekranu będzie równie dobra jak ta książkowa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. Chętnie odwiedzę również Twoją stronę. Polubiłeś mój fanpage? Dziękuje, możesz liczyć na rewanż :)

TOP