24 października 2015

Córka papieża - prawdziwe oblicze Lukrecji Borgii.

Jest deszczowo i chłodno. W ostatnich dniach jesienna pogoda w ogóle nas nie rozpieszcza. Mam pomysł! Może macie ochotę na małą wyprawę w nieco cieplejsze miejsce? Jeśli tak, zapraszam Was na wycieczkę do Włoch.  Jednak nie będzie to podróż do współczesnych Włoch przeniesiemy się w czasie do roku 1480. Od tego roku wszystko się zaczęło, na świat przyszła Lukrecja Borgia - córka papieża.

SERIALOWA LUKRECJA

Twórcy serialu ,,Rodzina Borgiów’’ przedstawili Lukrecję jako piękną, bardzo rozwinięta jak swój wiek kobietę, która doskonale zdaje sobie sprawę jak wykorzystywać swoje atuty. Lukrecja nie stroni od cielesnych rozkoszy, ciągle zmienia kochanków, gdyby tego było mało ma romans z własnym bratem i być może również z ojcem! Lukrecja pokazana jest jako bezwzględna, przebiegła morderczyni bez żadnych zasad moralnych. Ta kobieta nie zawaha się przed niczym.ADWOKAT LUKRECJI NIE SPOCZNIE PÓKI NIE OCZYŚCI JEJ Z ZARZUTÓW!

Dario Fo zupełnie nie zgadza się z wizerunkiem serialowej Lukrecji. Podobno, kiedy ten włoski laureat Nagrody Nobla obejrzał ,,Rodzinę Borgiów’’zdenerwował się i zdecydował się stanąć w obronie Lukrecji. Tak powstała jego najnowsza powieść ,,Córka papieża’’. W swojej książce artysta prezentuje całą prawdę o Lukrecji Borgi ujawniając jej autentyczne listy i fragmenty dziennika.  


W powieści mamy okazję poznać zupełnie inną Lukrecję. Dziewczynę, która padła ofiarą swojego ojca i jego manipulacji. Pierwsze małżeństwo Lukrecji zostało zaaranżowane przez jej ojca i było elementem gry politycznej. Kiedy plany ojca się zmieniły postanowił pozbyć się męża Lukrecji. Małżeństwo unieważniono z powodu oświadczenia o impotencji, które Giovanni został zmuszony podpisać. Kolejne małżeństwo naszej bohaterki skończyło się tragicznie. Drugi mąż Lukrecji został zamordowany na polecenie jej brata Cezara. Nie wiadomo jak skończyło by się trzecie małżeństwo Lukrecji, gdyby nie wcześniejsza śmierć papieża. Lukrecja nie miała wcale tak wielu kochanków jak pokazano w serialu. Była raczej stateczna w uczuciach. Jeśli chodzi o romans Lukrecji z własnym bratem, przytoczę tutaj dialog, który Dario Fo zapisał w swojej powieści:
Lukrecja: ,,A propos wyśnionych miłości i innych niegodziwości, słyszałam, że w całym Rzymie plotkuję się o nas jako kazirodczych kochankach.’’
Cezar: ,,Tak, ja również słyszałem to oszczerstwo i to dla tego uważam, że aby nie dawać złym językom okazji do dalszego ochlapywania nas błotem, powinniśmy trzymać się od siebie z daleka.’’ 
Po śmierci swojego ojca Lukrecja wyzwoliła się z jego sideł i odzyskała nieco więcej swobody. O Lukrecji opowiada jeden z najsłynniejszych rycerzy króla Francji:,,Była piękna, uprzejma i dla wszystkich życzliwa. Ja, który miałem szczęście poznać ją bliżej, mogę stwierdzić, że była perłą tego świata.’’ Rodzina Borgiów słynęła z intryg, manipulacji, bezwzględności w drodze po władzę. Trudno było uwierzyć, że Lukrecja była inna, przecież też należało do tej sławnej rodziny. 

,,Niewiele było w historii nazwisk budzących tak wielką odrazę jak Borgiów. Współcześni i potomni uczynili z nich potworów zdolnych do wszelkich oszustw i łotrostw. Wylano na nich rzekę nie tyle atramentu, co żółci.’’ Roberto Gervaso. 

Dario Fo udowadnia jednak, że Lukrecja nie upodobniła się do swoich członków rodziny. Pozostała osobą dla, której sprawy innych ludzi nie pozostawały bez znaczenia. Podczas rządów w królestwie Ferrary nazywana była przez wszystkich ,,dobrą księżną’’, która pomaga biednym i potrzebującym.

Powieść ,,Córka papieża’’ to książka, która jest spektaklem rozgrywającym się w naszej wyobraźni. Czytając dowiecie się z niej całej prawdy o Lukrecji Borgi i weźmiecie udział w fascynującym przedstawieniu. Zawarte w powieści portrety umilą Wam czytanie, a często ironiczne komentarze autora przywołają uśmiech na twarzy. Książkę można nabyć teraz w niższej cenie, oszczędzając prawie 10 zł. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. Chętnie odwiedzę również Twoją stronę. Polubiłeś mój fanpage? Dziękuje, możesz liczyć na rewanż :)

TOP